Reksin ja uusi maailmanjärjestys

Rakkaat gamerit, gedut, kanslian puolella työskentelevät reksin pienet kätyrit sekä School of Gamingin koulun liepeillä asustelevat muut otukset!

Olen viime aikoina saanut huolestuttavia viestejä koulumme rajojen ulkopuolelta. Huolestuttavia siksi, että ne ovat hivenen epäselviä ja kummastuksen ryppyjä reksin otsalle nostattavia. Voi olla, että ei tässä ole mitään huolestumisen aihettakaan, ja reksin on ihan kujalla. Ei olisi ensimmäinen kerta! Mutta toki aina on mahdollista, että reksin vanhat arkkiviholliset ovat heränneet tekemään kiusaa koulullemme. Tai sitten jotain ihan muuta on kuplimassa Sogversumimme eri kolkissa.

Ei vara venettä kaada, sanoi reksin mummo. Siksipä on meidän kaikkien kannalta parasta, että ryhdymme uudelleenjärjestelyihin täällä SoG:ssa. Mitä se sitten tarkoittaa? Reksipä sen kertoo.

Fyysisen reaalimaailmamme, eli Telluksen, ajanlaskun mukaan nyt elokuussa tapahtuu paljon muutoksia koulun toiminnassa. Lähtien uudesta lukujärjestyksestä. Muuttuneen turvallisuustilanteen takia en voi enää sallia yksittäisten kerhoryhmien toimimista erikseen koulumme lähimaastoissa. Joukoissa on voimaa. Siksipä lukujärjestyksessä ei ole enää päällekkäisiä kerhoaikoja vaan gamerit ohjataan suurempiin ryhmiin, joissa on riittävästi geduja turvaamassa heitä pimeitä ja toksisia voimia vastaan.

Samalla “kerho”-sanasta luovutaan pääsääntöisesti ja ryhdytään puhumaan “oppitunneista”. Oppitunneille on varattuna joka arkipäivä kaksi aikaslottia, paitsi perjantaina neljä. Ensimmäinen oppitunti alkaa 17 ja toinen 18:30. Perjantaina ensimmäinen oppitunti alkaa jo 14 ja toinen 15:30.

Reksi oli kesälomareissullaan menossa mummolaan ihan vaan olemaan lupsakan leppoisasti lomalla. Ajatus oli kalastella mato-ongella laiturin nokasta ja köllötellä riippumatossa, mutta vielä mitä! Siitä reissusta kehkeytyikin eeppinen esitaistelu hyvän ja pahan välillä. Taistelu ei ratkennut suuntaan eikä toiseen, mutta tuo seikkailu (josta kerron tarkemmin myöhemmin) sai reksin etsimään käsiinsä vanhan Sogversmin artifaktin nimeltään “Yty-vortexin”. Vortexin voisi ehkä kääntää sanalla pyörre tai jopa pyörremyrsky. Yty on iänikuista voimaa, joka on piilotettuna Sogversumimme eri kolkkiin ja paikkoihin. Se on vähän kuin ilmaa, jota gamerit ja gedut ja kaikki otukset hengittävät. Yty pitää yllä herkkää tasapainoja Sogversumin eri ulottuvuuksien ja maailmojen välillä.

Yty-vortex on nyt säilöttynä School of Gamingin koulurakennuksen koillistorniin, reksin työhuoneeseen. Jotta koulumme ja ympärillämme levittäytyvä Sogversum olisi jatkossakin turvassa, täytyy meidän kaikkien yhdessä ryhtyä keräämään riittävä määrä yty-voimaa vortexiin. Sen avulla pimeät ja toksiset voimat pysyvät jatkossakin loitolla meidän koulustamme ja tunnetuista maailmankolkista. Jatkossa seuraa ohjeita kuinka ytyä kerätään. Pysy kanavalla. Pysy turvassa. Pysy kunnon gamerinä!

t. reksi